Чували ли сте за науката графология? Какво изследва тя? Отговори на тези въпроси получиха учениците от начален етап на СУ „Свети Константин-Кирил Философ“ град Пловдив, отбелязвайки 23 януари – Денят на ръкописното писмо (Международен ден на ръчното писане) или още Ден на почерка.
Работата с клавиатурата на електронните устройства улеснява писането на ръка, но оформянето на почерка чрез ръчното писане изисква активиране на постоянство, старание и воля. “Когато химикалката се притисне към листа, се задействат много чувства – виждаш буквите, които изписваш и чуваш звука от движението на химикала върху хартията. Тези възприятия създават контакт между различните части на мозъка и го предразполагат към учене. Едновременно учим и помним по-добре”, обяснява проф. Ван дер Меер от Норвежкия университет за наука и технологии. Въпреки „помощта“ на клавиатурите, експертите съветват децата да бъдат оставени да пишат на ръка, защото тогава мозъкът им създава повече активност в сензомоторните части на мозъка.
Първокласниците вложиха всички тези качества, за да покажат колко красиво умеят да преписват по темата: „България“. Учениците от ІІ и ІІІ клас показаха краснопис по темите „Отечество“ и „Природа“ . Техни вдъхновители станаха Васил Левски със записките си в своето тефтерче и Любен Каравелов. Учениците от ІV клас вложиха много желание и представиха пред всички истински шедьоври. Преписът на откъс от „История славянобългарская“ от четвъртокласниците доказа, че учениците „знаят своя род и език“. Имаше и творци, които размишляваха над темата „Какво е за мен приятелството“(видео с работите на учениците може да видите ТУК).
Целта на писането на ръка е да насърчи усилията на децата да покажат уменията си да пишат красиво и четливо. Всички се убедиха, че ръчното писане е забавно, но и полезно за развиване на функциите на мозъка и креативността на човека. Важно е да го прилагаме ежедневно.
Международен ден на ръчното писане
-
яну•
26•21
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Може да коментирате тук или да цитирате във ваш сайт или блог.
Вашият коментар